Ses Yalıtım ile sağlıklı ve konforlu ortamlar

Ses yalıtımının temel amacı gürültünün zararlı etkilerinden korunmaktır.

Yaşadığımız konut, okul, işyeri vb. binalar ile çevreyi istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korunması gereken alanlarda; kayıt stüdyoları, sinema, konser salonu vb. kullanım koşulu sese bağlı olan mekanlarda istenmeyen seslerden yalıtarak gerekli kullanım koşullarını oluşturmak; jeneratör, hidrofor, kalorifer vb. yoğun ses temposunun bulunduğu alanları yalıtarak çevreye yaydıkları gürültüyü azaltmak amacı ile yapılan uygulamalara “ses yalıtımı” denir.

Ses yalıtımının temel amacı gürültünün zararlı etkilerinden korunmaktır. Yapı dışında ve içinde oluşan seslerin başka ortama geçmesini önlemeye ve iletilen ses seviyesini minimuma indirmeye çalışılır.


Ses yalıtımının avantajları şunlardır :

  • İnsan yaşantısında sağlıklı ve konforlu ortamlar sağlar
  • Evlerde, binalarda insanı verimli kılar

Ses : Maddesel ortamda titreşim yapan bir kaynağın, ortamdaki taneciklerin titreştirmesi ile oluşan ve insanda işitme duyusunu uyaran fiziksel olaya denir.

Gürültü : Öznel olarak; istenmeyen ses ve ses kirliliği, gelişigüzel bir yapısı olan ses olayına gürültü denir.

Frekans : Ses dalgasının hangi sıklıkla kaç defa tekrarlandığına denir. Hertz (Hz) ile gösterilir.. İnsan kulağı 20-20.000 Hz aralığındaki sesleri duyabilir.

Ses basıncı : Ses titreşimleri yayıldıkları ortamda bir basınca neden olur. Ses kaynağının meydana getirdiği basıncın zaman içindeki değişimi ses basıncı olarak adlandırılır. Ses Basıncı ( p ) ile gösterilir.

Desibel: ses seviyesini ölçmek için ve belirli bir referans güç ya da miktar seviyeye olan oranı belirten  logaritmik birim olarak tanımlanabilir.0 dB insan kulağının algılayabileceği en düşük ses, 50 dB rahatlıkla duyulabilmekte ve 85 dB in üzerindeki sesler ise işitme duyusunun kaybına yol açabilmektedir.

Yankı : Ses kaynağından çıkan dalgaların bir yüzeye çarparak tekrar geri dönmesine denir. Ses kaynağı ile çarpacağı yüzey arasında 17 m` den büyük fark olduğu zaman ortaya çıkar.

Her Alanda Kalıcı Çözümler

Ürünlerimizin tamamı kalıcı ve doğal malzemelerden oluşmaktadır. Bize Danışmadan Yalıtım Yaptırmayın.

Yardıma mı ihtiyacınız var?